Aktualności - 2006

 

Co nowego w Programie LEADER+?

W kwietniu br. Walne Zebranie Związku Stowarzyszeń „Białe Ługi” podjęło uchwałę o rozszerzeniu obszaru Zintegrowanej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich o teren gminy Raków. Oznacza to, że teraz wspólnie z Rakowem będziemy realizować kolejne działania w programie Lider+. Zintegrowana strategia została zmodyfikowana i odnosi się teraz do obszarów wiejskich Ziemi Daleszycko-Rakowskiej.

Aktywne działanie na rzecz Strategii

Do końca kwietnia br. Gmina Daleszyce w ramach Pilotażowego Programu Leader+ realizowała projekt: „Aktywizacja środowisk lokalnych Gminy Daleszyce na rzecz opracowania strategii rozwoju obszarów wiejskich i powołania Lokalnej Grupy Działania”. Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego oraz Rozwój Obszarów Wiejskich 2004 - 2006” w zakresie Działania 2.7 „Pilotażowego Programu Leader+”. Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej (Sekcja Orientacji) przyczynia się do zapewnienia warunków zróżnicowania gospodarki na terenach wiejskich.

Rezultatem projektu było opracowanie Zintegrowanej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich (ZSROW) Gminy Daleszyce oraz powołanie i zarejestrowanie Lokalnej Grupy Działania Związek Stowarzyszeń „Białe Ługi”.

Opracowanie ZSROW oparto na wynikach czterech sesji planowania strategicznego, w których udział wzięli przedstawiciele społeczności lokalnej gminy Daleszyce, a także gościnnie - przedstawiciele sąsiedniej gminy Raków.

Dobrze mieć sąsiada

13 kwietnia br. Walne Zebranie Związku Stowarzyszeń podjęło uchwałę o rozszerzeniu obszaru ZSROW o teren gminy Raków. Zintegrowana strategia została zmodyfikowana i obecnie odnosi się do obszarów wiejskich Ziemi Daleszycko-Rakowskiej.

W kolejnych etapach realizacji Programu Leader+ przewiduje następujące zadania:

-    Inwentaryzacja produktów lokalnych i wydanie przewodnika po produktach lokalnych Ziemi Daleszycko-Rakowskiej,

-    Przygotowanie i organizacja imprez regionalnych: Daleszycki Jarmark Św. Michała, Odpust Św. Tekli, Festiwal muzyki dawnej „Muzyczne perły dawnego Rakowa”

-    Analiza możliwości turystycznego wykorzystania rezerwatu „Białe Ługi”,

-    Analiza możliwości oraz opracowanie koncepcji stworzenia „Folwarku konnego” w Borkowie,

-    Opracowanie dokumentacji technicznej ścieżek i tras rowerowych Ziemi Daleszycko-Rakowskiej,

-    Szkolenia nt. tradycyjnych produktów i umiejętności,

-    Zorganizowanie udziału w targach ludowych i turystycznych,

-    Współpraca i wymiana doświadczeń między Lokalnymi Grupami Działania w kraju i zagranicą,

-    Opracowanie materiałów dydaktycznych dotyczących ochrony środowoiska oraz przeprowadzenie warsztatów,

-    Przygotowanie projektu oznakowania turystycznego Ziemi Daleszycko-Rakowskiej i wydanie mapy turystycznej obszaru,

-    Opracowanie dokumentacji dla stworzenia centrów kulturalno-turystycznych w Daleszycach i w Rakowie (w odniesieniu do Daleszyc - opracowanie niezbędnej dokumentacji w celu adaptacji Domu Ludowego na potrzeby centrum kulturalno-turystycznego).

Ponadto planowane są trzy konferencje z udziałem mieszkańców, władz regionalnych i lokalnych, mediów i zaproszonych gości.

Turystyka z dofinansowaniem

19 czerwca br. Związek Stowarzyszeń „Białe Ługi” złożył wniosek o dofinansowanie projektu pn. „Turystyka motorem rozwoju Ziemi Daleszycko-Rakowskiej”, który zakłada realizację wszystkich wymienionych powyżej zadań. Projekt spełnia następujące cele operacyjne określone w ZSROW:

-    wspieranie wymiany informacji w społeczności lokalnej (o produktach lokalnych),

-    wzmocnienie informacji na zewnątrz o walorach obszaru (promowanie walorów obszaru),

-    animowanie współpracy społeczności lokalnej,

-    wspieranie i ułatwianie współpracy oraz wymiana doświadczeń z innymi LGD,

-    podnoszenie wiedzy o produktach lokalnych,

-    zachowanie/kultywowanie lokalnych tradycji ludowych,

-    optymalizacja wykorzystania walorów przyrodniczych,

-    wzmacnianie świadomości ekologicznej mieszkańców.

 

Zakłada się, iż realizacja zadań określonych w ZSROW rozpocznie się w styczniu 2007 r., po podpisaniu umowy o dofinansowanie, a zakończy - na początku 2008 r.

Lista Lokalnych Grup Działania, które otrzymają dofinansowanie z Sektorowego Programu Operacyjnego  „Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego oraz Rozwój Obszarów Wiejskich 2004 - 2006” w zakresie Działania 2.7 Pilotażowy Program Leader+, Schemat II będzie znana pod koniec tego roku. Konkurencja jest bardzo duża, a liczba pieniędzy ograniczona. Trzymajmy kciuki.

Renata Kołodziej


 

Konferencja pod patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego

5 kwietnia br. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Daleszycach, odbyła się konferencja pod patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego na temat „Aktywizacja środowisk lokalnych regionu świętokrzyskiego na rzecz opracowania strategii rozwoju obszarów wiejskich i powołania Lokalnych Grup Działania - tworzenie sieci współpracy regionalnej” zamykająca realizację projektu w ramach Pilotażowego Programu Leader+ .

Na konferencję przybyli: Lidia Grzanka, wicewójt Gminy Daleszyce, Janusz Śledziński, z-ca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Mienia i Geodezji urzędu marszałkowskiego, Tadeusz Borek z Zespołu Rozwoju Wsi, Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA) i Anna Dmitruk z Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecni byli także radni Gminy Daleszyce, z przewodniczącą Barbarą Sodel i kierownicy jednostek organizacyjnych gminy oraz przedstawiciele gmin powiatu kieleckiego i przedstawiciele Lokalnych Grup Działania z woj. świętokrzyskiego.
Konferencja stała się okazją do wymiany informacji pomiędzy władzami samorządowymi woj. świętokrzyskiego aktywnie wspierającymi rozwój i promocję obszarów wiejskich oraz nowopowołanymi organizacjami - Lokalnymi Grupami Działania.

W pierwszej części spotkania Tadeusz Borek z Zespołu Rozwoju Wsi fundacji FAPA przedstawił założenia Schematu II Pilotażowego Programu Leader + . Mówiła o tym również Anna Dmitruk z ministerstwa, która omówiła realizację programu Leader+ w latach 2007-2013.
Jak przebiegała realizacja Leadera w gminie Daleszyce poinformowała wicewójt Lidia Grzanka. O szczegółach realizacji Leadera w Daleszycach mówili obszernie przedstawiciele LGD Związek Stowarzyszeń „Białe Ługi”: Włodzimierz Głuszek, Danuta Ramiączek i Jacek Witka, którzy omówili niektóre aspekty Zintegrowanej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich Gminy Daleszyce.

W drugiej części konferencji uczestnicy obejrzeli film informacyjno-promocyjny nt. gminy Daleszyce.

W dyskusji mówiono m.in. o tworzeniu sieci współpracy regionalnej pomiędzy Lokalnymi Grupami Działania (LGD) z terenu województwa. Podstawą do dyskusji było wystąpienie na ten temat Haliny Siemaszko - trenera FAOW, dyrektora Zarządu Fundacji - Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu. W przyszłości sieć regionalna może być platformą wymiany doświadczeń i wzajemnego wspomagania się pomiędzy LGD.

W części artystycznej wystąpił Gminny Zespół Pieśni Ludowej GOK z Daleszyc. Na stoiskach prezentowali się twórcy ludowi, młodzież z Gimnazjum w Daleszycach, które gościło uczestników konferencji, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej i Stowarzyszenie „Żeremie”.
 

KIS


 

Poniżej zamieściliśmy - do pobrania - prezentacje z konferencji:
- Zintegrowana Strategia Rozwoju Obszarów Wiejskich Gminy Daleszyce  ,
- Pilotażowy Program Leader+ - Wdrażanie,
- Aktywizacja środowisk lokalnych Gminy Daleszyce na rzecz opracowania strategii rozwoju obszarów wiejskich i powołania lokalnej grupy działania ,
- Podejście Leader w nowym okresie programowania 2007-2013 ,

- Tworzenie sieci współpracy regionalnej LGD w woj. świętokrzyskim .

Archiwum aktualności - rok 2005